funkcjonalna łazienka krok po kroku

Łazienka – zaraz po kuchni i  jadalni – jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, ponieważ spędzamy w niej dużo czasu. Dlatego tak ważne jest, aby zaprojektować ją z głową i pomysłem 😊 Powinna być przede wszystkim funkcjonalna – aby wszystko było ‘pod ręką’ i nie zabrakło w niej miejsca na wszystkie potrzebne rzeczy. Tym razem przygotowałam Wam listę najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy projektowaniu łazienki.

I. Dopasuj łazienkę do swoich potrzeb

Zanim zaczniesz wybierać płytki i resztę wyposażenia do łazienki, sprecyzuj dokładnie swoje potrzeby i oczekiwania względem łazienki. Przykładowo, jeśli mieszkasz z rodziną i będziecie mieć tylko jedną łazienkę, może warto wziąć pod uwagę kombinację prysznica i wanny, aby każdy był zadowolony? 😊 W zależności od ilości domowników zmienia się potrzeba ilości i wielkości szafek na ręczniki, kosmetyki i inne przybory higieniczne.

II. Planuj przyszłościowo

Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz sprzedaż mieszkania/domu, postaw na prostotę i minimalizm. Unikaj trendów i bardzo agresywnych stylów/wykończeń, dzięki czemu większość potencjalnych kupujących łatwiej zaakceptuje podstawowe wykończenie łazienki. Jeżeli urządzasz łazienkę tylko dla siebie, na długie lata, pomyśl o tym, aby wystarczyło w niej miejsca dla wszystkich domowników – na przykład jeśli masz małe dzieci, weź pod uwagę to, że niedługo dorosną i będą potrzebować swojej przestrzeni w łazience, szczególnie jeśli masz dorastające córki 😊 Może również zdarzyć się, że Twoi rodzice lub teściowie będą potrzebowali zostać u Ciebie kilka dni – wtedy warto pomyśleć o takim układzie łazienki i jej wyposażeniu, aby starsze osoby nie miały problemu np. z wejściem pod prysznic.

III. Miejsce do przechowywania

Zaplanuj sobie dużo miejsca do przechowywania. Szczególnie, jeśli nie planujesz osobnego pomieszczenia typu pralnia. Bardzo dużym wyzwaniem są łazienki w blokach. Trzeba dokładnie rozplanować, gdzie umieścić prysznic/wannę, umywalkę, toaletę i pralkę. W takiej sytuacji zarówno architekt jak i właściciel mieszkania musi wykazać się dużą pomysłowością w znalezieniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania 😊 Wysokie i otwarte półki, szafki wbudowane w ścianę, pralka w zabudowanej po sufit szafie to tylko niektóre z kreatywnych sposobów na znalezienie miejsca do przechowywania. Postaraj się zaplanować przestrzeń tak, aby ręczniki były blisko prysznica/wanny, natomiast resztę lepiej odsunąć dalej, aby uniknąć ewentualnego zalania wodą. Zaplanuj również dużą ilość haczyków i wieszaków na ręczniki. Niezależnie od tego jak dużo ich dasz, zawsze będzie ich brakowało 😊 Na początek zaplanuj sobie jeden wieszak na ręcznik na osobę, koniecznie w pobliżu prysznica/wanny. Dodatkowo dodaj kilka haczyków za drzwiami lub na nieużywanych ścianach – powinno wystarczyć 😊

IV. Odpowiednie oświetlenie

Postaw na naturalne światło. Jeżeli masz w łazience chociaż malutkie okienko – jesteś szczęściarzem 😊 Postaraj się wykorzystać je jak najlepiej. Naturalne światło pomaga uniknąć pleśni w łazience, redukuje koszty energii i poprawia ogólny nastrój. Jeśli nie masz w łazience naturalnego światła, rozplanuj uważnie oświetlenie, z którego będziesz korzystać. Koniecznie mocna, dobrze świecąca lampa nad umywalką i lusterkiem, światła sufitowe dobrze oświetlające pomieszczenie oraz klimatyczne lampki, wprowadzające nastrój – idealne do długich kąpieli 😊

V. PRAWIDŁOWA wentylacja

Wentylacja w łazience jest niezbędna. Nie tylko dla wygody użytkownika, ale dla utrzymania łazienki w dobrym stanie bez pleśni. Okno dodatkowo wspomaga wentylację. Kupując wentylatory łazienkowe, weź pod uwagę takie czynniki jak poziom hałasu oraz natężenie spalin. W sklepach branżowych z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiednie wentylatory, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz Twoje potrzeby.

VI. Uważaj na wilgoć!

Łazienka jest miejscem, w którym wytwarza się bardzo dużo wilgoci. Niezależnie od tego jak bardzo będziesz się starać, parująca woda będzie przedostawać się w struktury ścian. Nawet jeśli używasz silnego wentylatora, woda i tak może przedostawać się do ścian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ścian. Jeżeli planujesz w łazience powierzchnie bez płytek, używaj satynowych lub półmatowych farb do ścian. Płytki i odpowiednie farby są doskonałym sposobem na odpowiednie zabezpieczenie ścian przed wilgocią.

Kiedy już zaplanujesz swoją łazienkę według powyższych wskazówek, możesz zabrać się za wybór płytek i reszty wyposażenia 😊 Dzięki takiemu rozplanowaniu łatwiej będzie Ci dobrać poszczególne elementy, ponieważ już wiesz co dokładnie potrzebujesz i w jakich ilościach. Warto skorzystać z pomocy architekta, który przygotuje wizualizację pomieszczenia oraz pomoże Ci wygospodarować maksymalną ilość miejsca do przechowywania. A tego miejsca nigdy za wiele 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *